Your current go to Protein powder

Discussion in 'Diet and Nutrition' started by Straad, Jan 30, 2015.

  1. MissLC

    MissLC TID Lady Member

    Nov 23, 2015
    27
    2
    Lately I've been a fan of true nutrition protein powder. It's not all that expensive, I'd say on par with average prices but what I like about it is that I can get several bags at 1lb each in different flavors. And they all taste pretty bangin. Then again, I'm not often drinking shakes. When I do use my protein powder it's to make waffles or some protein confection to curb a sweet craving.
     
  2. rAJJIN

    rAJJIN TID Board Of Directors

    Nov 30, 2011
    583
    177
    I've been getting a great deal on the ON gold standard 5Lb jugs.

    It's crazy how much this stuff gets marked up.
     
  3. aperry580

    aperry580 Senior Member

    Oct 1, 2015
    116
    25
    I use nitrotech when I can afford it cause I like the extra creatine if not whatevers on sale
     
  4. ItalianMuscle

    ItalianMuscle Drama Queen senior Vip

    Sep 1, 2010
    2,271
    636
    I rarely use protein powders, I stick with drinking good old fashioned eggwhites mixed with strawberries/blueberries. But I do use Isopure Zero Carb (Cookies and Cream).. I blend eggwhites and 2-3 scoops of Isopure, blend, then freeze em into popsicles.
     
  5. Mike_RN

    Mike_RN Senior Moderators Staff Member

    Aug 13, 2013
    1,492
    891
    Egg whites are liquid gold right now :(
     
  6. ChrisLindsay9

    ChrisLindsay9 VIP Member

    Jun 17, 2013
    2,773
    1,145
    Like rAJJIN , I'm a fan of Optimum Nutrition as well. I have both the whey and casein. Mixes fast, tastes great. Pricing is usually pretty good through Amazon Prime.
     
  7. _3M_

    _3M_ VIP Member

    Aug 10, 2015
    556
    277
    I was using Power crunch ProtoWhey. Best tasting protein Ive ever had. But it is extremely hard to find in my area.
     
  8. Haymaker

    Haymaker Member

    Oct 21, 2015
    93
    16
    I'm glad to see a lot of people use ON Gold Standard. That's what I use, $60 for 90 servings at costco.

    I was using the cheap stuff from wal-mart for awhile at first. Body fortress I think.
     
  9. rAJJIN

    rAJJIN TID Board Of Directors

    Nov 30, 2011
    583
    177
    I have a connection here where I can get it at employee cost. My order sheet has
    3 prices. Employee, wholesale, retail.
    I get the 5 lb gold standard for 24$
    That includes shipping and taxes.
    Crazy how
    Much things get marked up.

    Same as you before that the best buy on it here locally is food4less for 55$

    My favorite is the Beverly brand.
    It's just expensive and I have never been able to find a deal on it. 40$ for 2 lbs
     
  10. LadySparta

    LadySparta New Member

    Jan 12, 2016
    4
    0
    I personally love Isoflex by Allmax. Tastes great, no whey concentrate and sits very well in the stomach
     
  11. iamfighter

    iamfighter New Member

    Jan 19, 2016
    2
    0
    Whey Protein is the best, but I am not into it.
     
  12. TimT

    TimT New Member

    Jan 26, 2017
    2
    2
    Nutrabio Whey Protein Isolate
     

Share This Page